Procijenjena vrijednost korupcije u zdravstvenom sustavu Republike Hrvatske iznosi 3 milijarde kuna, a čak 9000 liječnika u Hrvatskoj je prema izvješćima farmaceutske industrije na platnom popisu tvornica lijekova.
Navodi to Društvo Forenzika Prima, prvo hrvatsko društvo specijalizirano za provođenje forenzičkog ispitivanja i nadzora poreznih i računovodstvenih aspekata poslovanja državnih institucija i privatnih društava, u svojem izvješću o korupciji u zdravstvu.
Navode se i podaci Globalnog barometra korupcije (Global corruption barometer), najvećeg istraživanja ove vrste na svijetu koje svake godine provodi Transparency International. U zadnjem izviješću svoju percepciju korupcije izložilo je više od 114 tisuća ljudi iz 107 zemalja svijeta. Korupciju u zdravstvu u prvi plan stavlja 5,6 posto ispitanika, a šest zemalja čiji stanovnici smatraju zdravstveno osoblje najkorumpiranijima su Armenija, Azerbajdžan, Etiopija, Maroko te nama bliže Albanija i Srbija.
Prema navedenom istraživanju 63 posto ispitanika u Hrvatskoj smatra zdravstvene djelatnike korumpiranima. Iako nema puno presuda, izviješće navodi primjere afera poput već dobro poznatih slučajeva Medikol ili riječkog kardiologa Ognjena Šimića.
Dio izviješća odnosi se na vezu između medicine i farmacije, odnosno, kako se navodi, ‘mračnu stranu ovog partnerstva’, a kao primjer se navodi afera Hipokrat iz studenog prošle godine kada je 27 zaposlenika farmaceutske tvrtke Farmal uhićeno je zbog sumnje u davanje mita. Prema informacijama DORH-a koje je potvrdio i ministar zdravlja Ostojić istragom USKOK-a obuhvatilo se više od 350 liječnika.
Farmal nikako ne spada među najveće igrače na tržištu, ali čak i da sve ostale tvrtke posluju u skladu sa zakonom, novčani iznosi te broj uključenih jasno dokazuju koliko je ljudsko zdravlje zapravo unosan biznis, navodi se u izviješću.
Navodi se i vodič za prepoznavanje korumpiranih liječnika
1. Naplaćuju usluge koje nisu pružili
2. Usluge koje ne pokriva zdravstveno osiguranje naplaćuju kao da ih osiguranje pokriva
3. Krivotvore vrijeme pružanja usluge
4. Krivotvore mjesto pružanja usluge
5. Krivotvore samog pružatelja usluge
6. Otpisuju pacijentima dodatne troškove
7. Navode fiktivne dijagnoze i usluge
8. Propisuju pacijentima nepotrebne usluge
9. Uzimaju mito
10. Propisuju nepotrebne ili pogrešne lijekove na recept
Izvor: liderpress.hr