HR EN

Indeks ekonomskih sloboda: Korupcija uništava ekonomiju, pali smo za 22 mjesta

indeks ekon. slob

indeks ekon. slob
Hrvatska je u odnosu na prošlu godinu prema po Indeksu ekonomskih sloboda pala za čak 22 mjesta. Prošle je godine Hrvatska bila rangirana kao 81. od 178 zemalja.

indexsloboda2016 3

Foto: The Heritage Foundation

PREMA Indeksu ekonomskih sloboda za 2016. godinu, kojeg zajednički izdaju The Heritage Foundation i The Wall Street Journal, a predstavljen je u partnerstvu s Adriatic institutom za javnu politiku i International Leaders Summit u Hrvatskoj i regiji Europe, od 178 analiziranih zemalja Hrvatska se nalazi na 103. mjestu na svijetu!

Hrvatska je u odnosu na prošlu godinu prema po Indeksu ekonomskih sloboda pala za čak 22 mjesta. Prošle je godine Hrvatska bila rangirana kao 81. od 178 zemalja.

Indeks rangira i ocjenjuje gospodarstva tih zemalja na temelju rezultata koje ostvaruju u 10 područja koja utječu na ukupnu ekonomsku slobodu, a koja su podijeljena na kategorije kroz koje se evaluira vladavina zakona, poštivanje principa ograničene vlade, regulativna učinkovitost te domaća i međunarodna otvorenost tržišta.

Zemlje su rangirane na sljedeći način:

Preko 80 bodova – ekonomski slobodne
Od 70 do 80 bodova – uglavnom ekonomski slobodne
Od 60 do 70 bodova – ekonomski umjereno slobodne
Od 50 do 60 bodova – uglavnom ekonomski neslobodne
Manje od 50 bodova – ekonomski represivne

Hrvatska – uglavnom ekonomski neslobodna – pad za 22 mjesta

Hrvatska je zaradila 59.1 bod, što je svrstava u uglavnom ekonomski nestabilne zemlje i predstavlja pad od 2.4 boda u odnosu na prošlu godinu, kada je Hrvatska bila svrstana među ekonomski umjereno slobodne zemlje.

U regiji se Hrvatska nalazi na 38. mjestu od 44 analizirane zemlje. Najveći uspjeh zabilježen je na području trgovinske i monetarne slobode, dok je Hrvatska najviše podbacila na području vladavine prava i vođenja javnih financija. U odnosu na 2012. godinu ocjena Hrvatske ukupno je pala za 1.8 bodova.

Glomazan javni sektor, korupcija, visoka zaduženost

Još uvijek u recesiji, hrvatsko gospodarstvo i dalje se suočava s gubitkom  konkurentnosti i birokratskim poteškoćama u investicijskom okruženju. Tek je nekoliko relevantnih koraka poduzeto kako bi se smanjila ili kontrolirala državna potrošnja, a ogroman javni sektor ozbiljno narušava vitalnost/snagu privatnog sektora, što produljuje gospodarski pad, u nedostatku potrebnih reformi.

Sveprisutna korupcija i dalje nagriza povjerenje javnosti u vladu. Državno vlasništvo u takvim ključnim sektorima kao što su transport, prirodni resursi i bankarstvo i dalje je znatno. Novi zakon o radu donesen je u srpnju 2014.g. kako bi se tržište rada učinilo fleksibilnim i dinamičnim, ali s obzirom na nedostatak napretka u drugim kritičnim područjima, utjecaj ovog zakona je upitan.

Globalna financijska kriza i pretjerano oslanjanje na turizam štete rastu. Domaća potražnja je slaba. Gospodarstvo u 2014.g. se smanjilo šestu godinu za redom, a spori tok privatizacije, visoka zaduženost i slaba izvozna baza pojačali su slabost gospodarstva.

indeks slobode korupcija 1

VLADAVINA PRAVA

Vlasnička prava
Ocjena: 35.0
Rang: 86
Jednogodišnja promjena: -5.0

Sloboda od korupcije
Ocjena: 48.0
Rang: 63
Jednogodišnja promjena: 0

Kazneni zakon od 2013.g. nameće oštrije kazne za korupciju, iako je više truda potrebno kako bi se očistila javna nabava. Neovisnost pravosuđa se uglavnom poštuje, a novi sustav imenovanja sudaca povećao je profesionalizam, ali broj neriješenih predmeta u sudovima i dalje je iznad prosjeka EU. Pravo na privatno vlasništvo je uspostavljeno, ali moguća su nejasna i suprotstavljeni prava u nekim slučajevima vlasništva.

indeks ek.slobode od korupcije

Ekonomski najslobodnija zemlja – Hong Kong

Ekonomski najslobodnija zemlja ove godine je ponovno Hong Kong s ocjenom od 88.6 bodova. Na trećem mjestu je Novi Zeland s 81.6 bodova, a slijede Švicarska s 81 bodom te Australija s 80.3 bodova.

Među zemljama regije Hrvatska se nalazi na 38. od 44 mjesta. Prvo mjesto zauzela je Švicarska s 81 bodom, a valja napomenuti kako su ispred Hrvatske čak i Makedonija (67.5 bodova), Albanija (65.9 bodova) i Srbija (62.1 bod).

Prilozi:

– Indeks ekonomskih sloboda 2016. – Grafovi

– Indeks ekonomskih lsoboda 2016. – Hrvatska

 Izvor: index.hr

Aktualno

Info centar

Kutak za nezaposlene