HR EN

Iznimno velik interes za konferenciju “Dijalogom do Hrvatske mreže za društveno poduzetništvo”

U Zagrebu je 12. listopada 2022. godine, u Hotelu International, održana konferencija “Dijalogom do Hrvatske mreže za društveno poduzetništvo” u organizaciji Centra za ruralni razvoj CERURA HR. Zanimanje za konferenciju bilo je iznimno veliko – tražila se stolica više.

Konferenciju je organizirao Centar za ruralni razvoj CERURA HR s partnerima.

Konferenciju otvorio potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, izražavajući zadovoljstvo što projekt vode hrvatski branitelji u suradnji s ključnim dionicima na području razvoja društvenog poduzetništva u Hrvatskoj. Naglasio je da društveno poduzetništvo kroz različite djelatnosti, od poljoprivrede, kulture i turizma do različitih uslužnih i proizvodnih djelatnosti, ima izniman utjecaj na gospodarske prilike i pridonosi rješavanju društvenih izazova kao što su zapošljavanje i pružanje usluga ranjivim skupinama u riziku od socijalne isključenosti, očuvanju prirodnih resursa i promicanju lokalnih zajednica u kojima djeluju. Izrazio je i uvjerenje kako će se društveno poduzetništvo u Republici Hrvatskoj pozicionirati jednako uspješno kao što je to na razini Europske unije. Pozvao je sve branitelje koji imaju ambicija i prepoznaju društveno poduzetništvo da se uključe.

Predsjednik Udruge CERURA HR, Stipe Efendić, ujedno upravitelj braniteljske socijalno-radne zadruge Dalmatia ruralis i voditelj Referalnog centra za braniteljske zadruge za područje središnje Hrvatske,  pozdravio je sudionike u ime organizatora konferencije. Govorio je potom o istočnom grijehu društvenog poduzetništva. Naime, priprema zadnje Strategije razvoja društvenog poduzetništva, koja je 2021. godine istekla, pošla je krivim smjerom – nastala je iz Strategije razvoja civilnog društva koja jest katalizator promjena kod javnih politika, ali se nije pretvorila u sredstvo, nego u cilj za udruge, jer u njezinoj izradi nisu obuhvaćeni društveni poduzetnici. “Kako bi se ispravio propust, nastao je projekt koji je uključio sve aktere koji su u Hrvatskoj mreži za društveno poduzetništvo. Čak 265 milijuna kuna bilo je predviđeno za strategiju koja nije realizirana. HBOR nije donio financijske instrumente, a Ministarstvo rada nije napravilo zakonodavni okvir, kao ni mapiranje društvenih poduzetnika u RH, osim Ministarstva branitelja koje je u svojoj domeni napravilo evidencije braniteljskih zadruga kao dijela društvenog poduzetništva”, rekao je Efendić.

U Hrvatskoj je ukupno oko 810 zadruga prema podnesenim završnim računima, a od toga je oko 550 živih braniteljskih radno-socijalnih zadruga. Važan bi bio ravnopravni porezni status, je zadruge nisu atraktivne ni zbog poreznog tretmana. Dio rješenja bilo bi da se ne oporezuje profit koji se investira u napredak zajednice, kao što je primjerice u talijanskom zakonu, kojim se propisuje kad se penalizira profit, a kad se to ne čini. Navodi kako se sve što se u borbi protiv zločinačkih organizacija zaplijeni kao protupravno stečena imovina daje se društvenim poduzetnicima, a to su stotine tisuće hektara vinograda, maslinika, nekretnine… Bitni su i poticaji kroz ogromne državne resurse koji se u razvijenim zemljama daju socijalnim poduzetnicima.

Znanstvenice s Instituta za razvoj i međunarodne odnose Sanja Tišma, Sanja Maleković i Daniela A. Jelinčić prezentirale su smjernice za razvoj javnih politika vezanih uz društveno poduzetništvo. Nakon prezentacija na panel raspravi promišljalo se kako dalje s društvenim poduzetništvom u Hrvatskoj, kao i o svim izazovima društvenih poduzetnika u Hrvatskoj.

Zasad je oko 150 društvenih poduzetnika udruženih u Hrvatsku mrežu za društveno poduzetništvo, krovnu organizaciju koja postaje relevantan sugovornik za izradu novih zakonskih alata. Bitni će biti i rezultati projekta pod nazivom “Dijalogom do Hrvatske mreže za društveno poduzetništvo”. Kroz dijalog s umreženim društvenim poduzetnicima tražit će se rješenja na ovom području. Očekuje se novi Akcijski plan za razvoj društvene ekonomije do 2027. godine. Važno je istaknuti da su sve čanice Europske unije, osim Hrvatske, provele mapiranje društvenih poduzetnika.

Uz predstavnike Centra za ruralni razvoj CERURA HR, na konferenciji su sudjelovali partneri na projektu, Institut za razvoj i međunarodne odnose, Centar za održivi razvoj, te predstavnici različitih hrvatskih institucija među kojima su potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved,  državni tajnik u Ministarstvu rada, mirovinskog sustava obitelji i socijalne politike, Dragan Jelić, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Tugomir Majdak, ministar branitelja Hercegovačko-neretvanske županije Oliver Soldo, ravnatelj Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Ante Lončar, predstavnici Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, Uprave za regionalni razvoj, predstavnici Ministarstva gospodarstva, Uprave za industriju, poduzetništvo i obrt, Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva, predstavnici zadruga, udruga i drugi.

Centar za ruralni razvoj CERURA HR već dvije godine provodi projekt iz Tematskih mreža: Dijalogom do Hrvatske mreže za društveno poduzetništvo – koji se financira iz Europskog socijalnog fonda. U okviru projekta sudjeluje 20 partnera (znanstvena zajednica, socijalne zadruge, udruge, Zajednica županija, HZZ). Cilj je projekta jačati kapacitete organizacija civilnoga društava uz potporu akademske zajednice, kako bi se uspostavio učinkoviti dijalog svih dionika za društveni razvoj Republike Hrvatske. Razdoblje provedbe projekta je od 31. listopada 2020. do 31. listopada 2023. godine.

Cilj je projekta jačati kapacitete organizacija civilnoga društava uz potporu akademske zajednice, kako bi se uspostavio učinkoviti dijalog svih dionika za društveni razvoj Republike Hrvatske.

O projektu i projektnim aktivnostima više informacija potražite na mrežnoj stranici projekta: https://www.socialbiz.cerura.hr .

Sadržaj ove objave isključiva je odgovornost Centra za ruralni razvoj CERURA HR.

Aktualno

Info centar

Kutak za nezaposlene