HR EN

Ministri neće moći zapošljavati, u nekim službama ima i viška ljudi

ministrica uprave

ministrica uprave

Tri člana Vlade požurila su se objasniti kako se iza ministarskih žalopojki s prve sjednice Vlade ne kriju najave novog zapošljavanja

Nakon podsmijeha i čuđenja koje su ministri izazvali tvrdnjama o manjku zaposlenih, čak su se tri člana Vlade, prvi potpredsjednik Tomislav Karamarko, ministar financija Zdravko Marić te ministrica uprave Dubravka Jurlina-Alibegović, našli pozvanima objašnjavati da ministri nisu tražili novo zapošljavanje. Prema sistematizaciji, u državnoj je upravi nepopunjeno oko 11 tisuća mjesta, no ekonomist Željko Lovrinčević, koji je savjetovao Jadranku Kosor, tvrdi da bi iz javnog sektora trebalo otići između 25 i 30 tisuća zaposlenih. Njegova dojučerašnja šefica u Ekonomskom institutu, a sad ministrica uprave Jurlina-Alibegović kaže da će i ova vlada poštovati prijašnju odluku ‘dva za jedan’, po kojoj u upravu može doći jedan čovjek samo uz uvjet da dvoje kroz prirodni odljev ode.

Gdje su prijavljeni

Ministrica nije kategorična kad su u pitanju otkazi. U zdravstvu, obrazovanju, kulturi i drugim službama radi 169 tisuća radnika, a u upravi 58 tisuća.

– Nitko nije rekao da nam je cilj novo zapošljavanje. Ministarstva će se ustrojiti na optimalan način kako bi provela strateške planirane ciljeve, a to je efikasna javna uprava koja bi bila dobar partner poslovnom sektoru – kaže Jurlina-Alibegović te za iduće mjesece najavljuje snimku ljudi i poslovnih procesa.

– Radit će se na otklanjanju fragmentiranosti i preklapanju po resorima. Godišnji plan rada spustit će se do svakog zaposlenog i njegova realizacija bit će osnova za nagrađivanje – kazala je ministrica uz opasku da je rano govoriti o otkazima. Željko Lovrinčević tvrdi kako je zbog povišica administracija stvorila piramidu u kojoj su svi šefovi odjela.

– Za početak trebalo bi provjeriti da li svi koji rade u javnom sektoru i javnim tvrtkama žive na adresama na kojima su prijavljeni. Uvjeren sam da bi se našle tisuće i tisuće takvih kao smijenjeni ministar branitelja Crnoja s lažnim adresama. Nije loša ideja bivšeg ministra financija Lalovca da se zaposleni u javnim poduzećima te lokalnoj upravi i njihovim tvrtkama uključe u centralni obračun plaća – kaže Lovrinčević.

Za bivšeg ministra uprave Arsena Bauka žalopojke novih ministara konačno su priznanje da se za prošle vlade nije masovno zapošljavalo. – Četiri godine nas optužuju da uhljebljujemo i onda na prvoj sjednici kažu da je premalo zaposlenih. Meni je najjača ta politička dimenzija – kaže Bauk, koji s nove pozicije priznaje da u jednom dijelu uprave postoje manjkovi i ti su se ministri javili, dok je u drugome višak.

Spajanje agencija

– Kriva je percepcija da se po ministarstvima može uštedjeti na osoblju. Uštede su moguće u sustavima s velikim brojem zaposlenih, a to su vojska, policija, zdravstvo i obrazovanje.

Cijela državna uprava ima manje zaposlenih nego dvije zagrebačke bolnice. Manjak se može povući iz agencija, a višak postoji u pratećim službama što smo pokušali riješiti outsourcingom – kaže Bauk te dodaje da ima razumijevanja za nove ministre kojima je nakon tri dana bilo teško dati suvislu analizu. – Dio ministara vjerojatno pokušava stvoriti što bolju poziciju za proračun, jer tko se ne bude žalio, dobit će manje novca – komentira Bauk koji ne bi zamjerio novoj vladi da ukine zabranu zapošljavanja, što je i sam neuspješno predlagao Milanoviću, jer ona pogađa sve linearno. Ministrica Jurlina-Alibegović kaže da će dubinska analiza troškova koja je pripremljena za prošlu vladu, na kojoj je i sama radila, biti dobar temelj za promjene. Zatražila je izvješće dokle se došlo sa spajanjem, a ono je pokazalo da su samo četiri agencije spojene u dvije iako su stručnjaci predlagali da se 200-tinjak agencija okrupni u 50-ak.

– Treba im dati još malo vremena, ali poruke koje je poslala nova vlada dosta su zbrkane i proturječne. Nešto će se novca izvući iz privatizacije, ali još nema čvrstih naznaka da će doći do fiskalne prilagodbe. Obilje novca na stranim tržištima dat će nam možda još dvije godine da se zadužujemo, ali čim se tržišta okrenu, naći ćemo se u bankrotu. Jeftini kapital je dvosjekli mač jer ti daje osjećaš da ne moraš raditi ništa bitno, a moraš – pesimističan je Lovrinčević.

Izvor: vecernji.hr

Aktualno

Info centar

Kutak za nezaposlene