Vlada se pohvalila da je veljača 2016. godine rekordni mjesec po porastu broja novih korisnika portala «e-Savjetovanje» – registrirano je čak 975 korisnika, čime je ukupan broj korisnika sustava «e-Savjetovanja» povećan na ukupno 4033 korisnika.
Od navedenog broja korisnika 2782 su pojedinci, 202 udruge, 151 obrt, 78 jedinica lokalne i regionalne samouprave, 35 predstavnika akademske zajednice. Uz navedene, sustav e-Savjetovanja koriste i brojne druge pravne osobe, kažu iz Ureda za udruge. Također navode da je petnaest državnih tijela su putem središnjeg portala «e-Savjetovanja» pokrenula 40 novih savjetovanja o nacrtima zakona, drugih propisa i akata na kojima je zaprimljen ukupno 1241 komentar predstavnika zainteresirane javnosti.
Hrvatsko iskustvo zanimljivo i susjedima – BiH i Srbiji
Aplikacija «e-Savjetovanja» pokrenuta je prije dvije godine i omogućuje uključivanje u otvorena javna savjetovanja u postupku donošenja zakona, drugih propisa i akata. Njime se željelo na višu razinu podići sudjelovanje građana u donošenju odluka uz transparentnost predlaganja i donošenja zakona uključivanjem što većeg broja građana. Sukladno Zakonu o pravu na pristup informacijama, tijela državne uprave obvezna su koristiti središnji portal «e-Savjetovanja» za provedbu savjetovanja o nacrtima zakona, podzakonskih akata te strateško-planskih dokumenata i općih akata kojima se utječe na interese građana i pravnih osoba.
Time je Hrvatska postala jedan od primjera transparentnog donošenja propisa i otvorenosti javnih tijela. Za hrvatsko iskustvo interes su pokazali i u susjednoj Srbiji i Bosni i Hercegovini.
«Na žalost, u BiH je to bila inicijativa nevladinih udruga, pa za razliku od Hrvatske, u njoj nije sudjelovala javna vlast», kaže Jelena Berković iz udruge GONG koja smatra da je e-savjetovanje pohvalna praksa koju treba podržati.
«To je veliki iskorak u Hrvatskoj – da su javna tijela praktički natjerana da transparentno objavljuju prijedloge propisa i da ih da na uvid građanima. Također je vrlo važan Poslovnik Vlade u kojem se javno savjetovanje i izvještavanje o rezultatima savjetovanja potvrđuje kao sastavni dio procesa donošenja odluka na razini Vlade», kaže Berković.
Međutim, upozorava Berković, postoji opasnost da se javna tijela prilikom predlaganja usredotoče isključivo na e-Savjetovanje što bi bilo loše po odlučivanje o propisima više razine. Smatra da bi se o tim propisima više razine – poput strategija – trebalo raspraviti pred građanima, uživo.
«U Gongu očekujemo da se na taj način rasprave propisi koji bi trebali oblikovati najavljene reforme», kaže Berković. Za početak bi, kaže, bila zadovoljna da Vlada objavi Plan normativnihaktivnosti koji je već trebala donijeti.
Izvor: protivkorupcije.udd.hr