HR EN

Virtualna stvarnost pretvorila je zavarivanje u hit struku uz pomoć programa Erasmus +

Željko Habek, inženjer strojarstva, umirovljeni profesor Industrijsko-obrtničke škole u Slavonskom Brodu i predsjednik udruge za cjeloživotno obrazovanje #Struka, zahvaljujući svom istraživačkom duhu, puno upornosti i entuzijazma pokrenuo je 2016. projekt koji je zavarivanje učinio privlačnim učenicima. Uz pomoć programa Erasmus+ i stručno vodstvo Agencije za mobilnost i programe EU, projekt “Welding is your chance”“Zavarivanje je tvoja šansa” postao je ogledni europski primjer koji potiče inovacije i dobru praksu pa je proglašen europskim primjerom dobre prakse.
Projekt je odlično prošao kod novih generacija jer je nove tehnologije, odnosno virtualnu realnost iskoristio kao efikasnu metodu poučavanja. Stoga ne čudi da je provedba ocjenjena najvišom ocjenom 100/100, a projekt predstavljen u 45 zemalja na tri kontinenta, pred međunarodnom publikom s pet kontinenata.

“Zavarivanje je tvoja šansa” rezultiralo je digitalnom platformom za zavarivače s novom metodologijom podučavanja koja je ušla u Europski okvirni kurikulum za elektrolučne zavarivače. Europska federacija za zavarivanje, spajanje i rezanje (EWF) bila je jedan od partnera u kojem su sudjelovale respektabilne organizacije iz pet europskih zemalja. Naime, zavarivanje je tražena vještina na tržištu rada: samo EU dnevno potražuje 50.000, a Sjedinjene Američke Države procjenjuju kako će im do 2020. godine dnevno trebati minimalno 200 tisuća zavarivača.
“Kroz ovaj projekt osposobili smo i uposlili 40-ak zavarivača. Brod je perjanica, a u tamošnjoj Industrijskoj školi radi se rang lista za upis u smjer zavarivač, po 120 učenika se prijavi za jedan razred. Takva situacija ide u prilog brodskom gospodarstvu, odnosno industrijskoj grupaciji Đuro Đaković”, kaže Željko Habek, voditelj projekta koji je dio svog bogatog radnog vijeka proveo i u Đuri Đakoviću.

Zavarivanje je vještina koja zahtijeva ne samo spretnost, već i osjećaj za brojne detalje. Primjerice, kvaliteta zavarivanja ovisi o brzini kretanja zavarivača, položaju tijela zavarivača… Postizanje tih ciljeva upotrebom samo tradicionalnih metoda obuke može biti skupo – zahtijeva više praktičnog nadzora i sirovina. Virtualno zavarivanje, što je i dokazano tijekom provođenja ovog projekta, poboljšava kvalitetu rada zavarivača, smanjuje greške u radu i troškove obuke. Tehnologijom virtualnog zavarivanja u tvrtki Končar Metalne konstrukcije, jednom od partnera na ovom projektu, korigirana je tehnika rada profesionalnih zavarivača.

Više informacija na linku.

Aktualno

Info centar

Kutak za nezaposlene